Kategoriler  Haberler

SinemaDansAnkara

28 Nis 2014

SinemaDansAnkara
www.sinemadansankara.com

SinemaDansAnkara  2 – 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ares Production, Ankara Goethe Enstitüsü ve Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin işbirliği, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Bilkent Üniversitesi’nin desteği ve Mind Your Moves’un uluslararası koordinasyonu ile Ankara’da ilk defa yapılacak olan bir dans film festivalidir.

Festival 27 ülkeden 100 dans filmini ücretsiz olarak Ankara seyircisiyle buluşturuyor. Festivalin açılış programı, ilk gösterimlerini festivalde yapacak Türk yönetmenlerin 8 filminden oluşuyor.

Avrupa’nın köklü dans filmleri festivali “Cinedans” SinemaDansAnkara festivaline içerik desteği sağlamaktadır.

Film gösterimlerinin yanı sıra festivalde dans filminin estetiği ve pratiği ile ilgili ulusal ve uluslararası konuşmacıların katılacağı sunumlar yapılacaktır. Halka açık bu sunumlar Türkçe ve İngilizce simultane tercüme edilecektir.

Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi’nde eğitim gören dans ve sinema öğrencilerinin katılacağı 4 günlük “VUSLAT” adlı dans filmi yapım atölyesi gerçekleştirilecektir. Atölyede yerli ve yabancı eğitmenler eşliğinde altı adet 1 dakikalık kısa dans filmi çekilecek ve festival kapanışında gösterimleri yapılacaktır.

Koreograf ve dansçı Ziya Azazi 5-8 Mayıs tarihlerinde konservatuvar öğrencilerine Dervish in Progress workshop’u verecektir. Ayrıca 5-8 Mayıs tarihlerinde TabSanat’ta vereceği Dervish in Progress workshop’unun başvuruları başlamıştır. (ücretlidir)

Başvuru için: TabSanat: Kentpark AVM Eskişehir Yolu 7. km. Kat 1 Çankaya / ANKARA
+90 (312) 219 91 00
tab@tabsanat.com

Festival süresince Goethe Enstitüsü’nün sergi salonunda fotoğraf sanatçısı Osman Ürper’in “Dansa Dair” adlı sergisi seyirci ile buluşacaktır.

Ayrıca Ankara’nın Çinçin mahallesindeki Polis Amca Ortaokulu öğrencileri için özel bir gösterim düzenlenecektir. Bu okuldaki eğitimciler ve öğrenciler yaptıkları projelerle dikkat çekmektedir.

Festivale Almanya ve Hollanda’dan yönetmen, koreograf, film müziği bestecisi ve dramaturglardan oluşan altı konuk eğitmen davetlidir. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışından filmleriyle festivale katılan bir çok yönetmen ve koreograf gösterimlerin ardından seyircilerin sorularını cevaplayacaklardır.

Ayrıntılı Festival Programı: www.sinemadansankara.com

Festival Fragmanı link: http://vimeo.com/safakturkel/sinemadansankara
https://www.facebook.com/SinemaDans
https://twitter.com/SinemaDans

 

Yorumlar kapatıldı.