ArtUP! yeni medya sanatı sergisi ‘Home/s’ un açık çağrısı yayınlandı

10 Tem 2013

ArtUP!, Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçıları, 11 Ekim – 17 Kasım 2013 tarihleri arasında Atina’da Benaki Museum’da gerçekleşecek ‘Home/s’ sergisine katılmaları için davet ediyor.
‘Home/s’, insanların sürekli bağlantı halinde olduğu bir çağda, “ev” kavramını araştırmayı ve ev kavramının yeni konumlarını ve dönüşümlerini irdelemeyi hedeflemektedir. Vilem Flusser’ın yazılarından ilham alan serginin çıkış noktası evin temel çelişkisidir. Bizlere en temel aidiyet duygusunu veren ev, bir yandan dünyayı tanımamızı sağlayan bir bağlam sunarken, öte yandan onu gerçek anlamda görmemizi engeller. Ev “bilinçli kurallar”dan değil, bizi “yumuşacık bir yorgan” gibi saran “bilinçdışı alışkanlıklar”dan meydana gelmiştir ve ne kadar güvenli bir ortam sunarsa sunsun, değişim ve dönüşüm için kaçınılmaz olarak pek imkân bırakmaz.

Peki günümüzde ev nerededir? Hangi alışkanlıklar bizi eve bağlar? Alışkanlıklarımızı teknoloji yoluyla nasıl idrak ederiz? Acaba başkaldırı ve kargaşa dönemlerinde farklı ülke vatandaşları arasında kurulan sayısız bağlantılar pek çok insanın yeni evi mi?

Üç katılımcı ülkeden farklı sanat projelerini ve yaratıcı uygulamaları ev kavramını yeniden tanımlamaya çağırıyoruz.
Sergiye dair ayrıntılı bilgi ve serginin kavramsal çerçevisi için, web sayfamızı ziyaret edin:  http://www.goethe.de/ins/tr/lp/prj/art/opc/trindex.htm

Başvurular için son tarih: 26 Temmuz 2013 Cuma

Comments are closed.